SOSYAL GÜVENLİK UZMANLARI DERNEĞİ

Kurum Başkan Yardımcımız Sayın Mustafa KURUCA’ya Ziyaret

 

 

13 Ekim 2012’de Kızılcahamam’da gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurul’da seçilen yeni Yönetim Kurulumuz, 3 Aralık 2012’de Kurum Başkan Yardımcımız Sayın Mustafa KURUCA’yı makamında ziyaret etti. Ziyarette Sayın Kuruca, Sosyal Güvenlik Uzmanlığı mesleğinin Kurum açısından önemine ve yeni yönetim kurulunun dernekleşme noktasında nasıl hareket etmesi gerektiği konularına dikkat çekerek önemli tavsiyelerde bulundu.

 

KURUCA: Sosyal Güvenlik Uzmanlığı mesleği bir ihtiyaç.


“Yeni dönemde Sosyal Güvenlik Uzmanlığı mesleği kurum açısından bir ihtiyaç. Bu Kurumu çalışmalarıyla ve araştırmalarıyla ileri götürecek kişiler sizlersiniz. Çok genç ve dinamik bir yapınız var, hepiniz iyi yabancı dil biliyorsunuz. Yapacağınız çalışmalar, hazırlayacağınız sunumlar ve geliştireceğiniz projeler ile Kurumu geliştirecek sizlersiniz.”


KURUCA: Tarihçe çok önemli yaptığınız çalışmalarda bunu mutlaka dikkate alın.


“Ülkemiz sosyal güvenlik sistemi ve Dünya ülkeleri sosyal güvenlik sisteminin araştırılması Kurumumuz açısından çok önemli. Bu konuda üzerinize düşen, dünyayı iyi izlemek ve araştırmak, sosyal güvenliğe ilişkin gelişmeleri takip etmek. Yaptığınız araştırmaları raporlamak ve projelendirmek ve bunları yönetime sunmak sizlerin en önemli görevlerinizden biri olmalı. Yabancı dili çok iyi ve bu işi yapacak Sosyal Güvenlik Uzmanlarından oluşan bir ekip kurmak hedeflerim arasında.”


KURUCA: Sıkıntılar elbet olacak ancak esas olan mücadeledir.


“Henüz çok yenisiniz, eksiklikler, sıkıntılar mutlaka olacaktır. Ancak bu sıkıntılar elbet çözülecektir. Önemli olan çalışarak ve gayret ederek kendinizi geliştirmenizdir.”


KURUCA: Sadece isim ve ofis ile dernekleşme olmaz.


“Sosyal Güvenlik mesleğinin gelişmesi, birlik ve beraberliğin güçlendirilmesi açısından dernekleşme çok önemli. Sadece evrakta gözüksün diye dernek ofisi olmaz, iyi bir dernek ofisi sizler için faydalı olacaktır. Bunun içinde elde olan imkânları kullanmaktan çekinilmemeli, eğer aidat yükseltilmesi gerekiyorsa o da yapılmalı, iyi çalışan sürekli faaliyet gösteren bir dernek için aidatın yüksek olması gibi bir durum söz konusu olmaz.”


Karşılıklı sohbet şeklinde devam eden ziyarette dernek adına söz alan yönetim kurulu üyelerimiz, Kurumu geliştirmek ve ileriye taşımak, sosyal güvenlik bilincinin toplumun her kesiminde oluşmasını sağlayacak faaliyetlerin yanı sıra Kurumun her dairesinde görev alan Sosyal Güvenlik Uzman ve Uzman Yardımcılarıyla kaynaşmayı tesis ederek, birlik ve beraberlik içinde daha güçlü çalışmayı sağlayacak ve daha iyi projeler geliştirecek yapıyı kurmayı hedeflediklerini ve çalışmalarını bu hedefler doğrultusunda sürdürdüklerini belirttiler. Bu açıdan şu konulara değinildi:


- Çok başarılı tezler hazırlandı. Bu tezler üniversitelerde sunulabilir,

- AB ve Dış İlişkiler Daire Başkanlığımızca hazırlanan kitap tamamen Sosyal Güvenlik Uzmanlarının çalışmalarıyla oluşturulmuştur. Bu ve bunun gibi yayınların benzerlerini dernek olarak yayınlamayı planlıyoruz,

- Hedeflerimiz arasında geniş çaplı paneller ve seminerler var. Üst yöneticilerimizin bu konuda desteğini bekliyoruz,

- Kurumdaki bütün dairelere ulaşmaya çalışıyoruz bu amaçla danışma kurulumuzu kurduk ve her daireden birer temsilci belirledik,

- Sosyal faaliyetlerin aramızdaki birlikteliği kuvvetlendireceğine inanıyoruz, bir müzik grubu kurma fikri üzerindeki çalışmalarımız devam ediyor,

- Dernek için önceliğimiz Kızılay’da bir merkez ofisi kiralamak, ancak imkânlarımızla şu an için mümkün görünmüyor.


Yaklaşık 2 saate yakın süren ziyarette dernek Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Turgay Erol’un yanı sıra dernek üyeleri; Ahmet Yalçın Yalçınkaya, Zübeyde Bilgi, Ahmet Hilmi Sezer, Onur Öztürk, Muhammed Taha Sökücü, Çağlar Mızrak ve Fatma Kılıç yer aldı.